Posadzki z żywic, dzięki swoim właściwościom, są stosowane w szeroko pojętym budownictwie. Ze względu na zastosowanie można je podzielić na posadzki przemysłowe, dekoracyjne, zewnętrzne.
Posadzki przemysłowe zastosować można niemal w każdej branży. Systemy żywiczne dobiera się tu w zależności od przewidywanych obciążeń oraz warunków na jakie narażona będzie posadzka. W większości przypadków wykorzystuje się systemy grubopowłokowe, wysoce odporne na działanie skrajnych temperatur i o podwyższonej oporności chemicznej. Dzięki odpowiedniemu doborowi materiałów można uzyskać powierzchnię gładką lub antypoślizgową. Istnieją też posadzki antyelektrostatyczne, elastyczne. Wykorzystywane są praktycznie w każdym przemyśle, a w szczególności spożywczym, przetwórczym, farmaceutycznym, chemicznym.
Posadzki dekoracyjne stosowane są głównie w budownictwie mieszkaniowym i obiektach użyteczności publicznej. Najczęściej używane są tu materiały, które mają charakter dekoracyjny. Posadzka musi być wytrzymała na duży ruch pieszy i ścieranie, łatwa do utrzymania w czystości i odporna na standardowe środki czystości. Dzięki możliwości zatapiania plakatów, zdjęć, drobnych przedmiotów oraz łączenia różnych kolorów można uzyskać niepowtarzalne i stylowe wnętrza. W dekoracjach najczęściej używa się żywic poliuretanowych i epoksydowych. W szczególnych przypadkach kiedy liczy się czas można zastosować szybkoutwardzalne żywice metylometakrylowe. Najczęściej posadzki dekoracyjne znajdują zastosowanie w pomieszczeniach mieszkalnych, kuchniach, łazienkach, salonach, korytarzach, garażach, piwnicach, sklepach, pomieszczeniach wystawowych, itp.
Posadzki zewnętrzne wykonywane są przy użyciu materiałów UV stabilnych. Dzięki zastosowaniu odpowiednich żywic (metylometakrylowe oraz poliuretanowe, a także wchodzące na nasz rynek żywice polyaspartyczne) uzyskać można bezspoinowe, trwałe i dekoracyjne wykończenie balkonów, tarasów, schodów, podjazdów, kładek dla pieszych itp.